Zakup czy dzierżawa pojemników magazynowych - co opłaca się bardziej?
- Szczegóły
Większość firm produkcyjnych, usługowych i handlowych musi przechowywać różnego typu towary, materiały czy półprodukty. Zadania tego nie da się wykonać bez odpowiedniej powierzchni magazynowej oraz właściwego rodzaju pojemników, które pozwolą na rozmieszczenie ich w wybranych miejscach, ale jednocześnie zapewnią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi mogącymi doprowadzić do uszkodzeń lub zabrudzeń. Dla przyspieszenia operacji np. kompletowania zamówień albo pobierania potrzebnych części ważny okaże się też z reguły swobodny dostęp do ich wnętrza. W zależności od warunków można rozważyć dzierżawę pojemników albo zdecydować się na ich zakup. Przekonajmy się, jakie pojemniki wchodzą w grę i sprawdźmy, która z opcji okaże się korzystniejsza.
Jakie pojemniki można kupić lub wydzierżawić?
Najpopularniejsze rodzaje pojemników magazynowych to pojemniki siatkowe i blaszane. Pojemniki blaszane sprawdzają się przy przechowywaniu przedmiotów o znacznym ciężarze, a także rozmaitych towarów o niewielkich rozmiarach, które są magazynowane luzem. Pojemniki siatkowe są przeznaczone do towarów objętościowych, takich, które są pozbawione opakowań zbiorczych, jak również tych, gdzie liczy się swobodny przepływ powietrza oraz ochrona przed zgnieceniem.
Pojemniki siatkowe i blaszane. Jak najlepiej je pozyskać?
Zakup potrzebnych pojemników to zwykle konieczność zaangażowania dość znacznych środków, które trzeba przeznaczyć na ten cel. Z drugiej strony gwarantuje swobodę w dysponowaniu nimi, a gdy nie będą już niezbędne, można odsprzedać je innej firmie. Dzierżawa nie wymaga płacenia tak dużej kwoty, oznacza jednak comiesięczne obciążanie budżetu przekazywanymi właścicielowi pojemników opłatami. Decyzję o tym, która opcja jest lepsza, trzeba uzależnić od własnych preferencji.