Jakie pojemniki wykorzystuje się do przechowywania ciężkich towarów w magazynach?
- Szczegóły
Prowadzenie procesów logistycznych związanych ze składowaniem oraz spedycją towarów oznacza konieczność przygotowywania jednostek ładunkowych dopasowanych do ich charakterystyki, jak również potrzeb wynikających z wykorzystywania określonych środków transportu. Wśród najważniejszych parametrów ładunku, jakie trzeba brać pod uwagę, znajdą się ich rozmiary, masa oraz właściwości fizyczne związane z podatnością na uszkodzenia w wyniku najczęściej wchodzących w grę oddziaływań – kontakcie z opadami atmosferycznymi, niską lub podwyższoną temperaturą, nasłonecznieniem, wilgotnością, a także ryzykiem zgniecenia, zarysowania lub uderzenia. Gamę dostępnych rozwiązań tworzą m.in. tradycyjne palety, skrzynie, gitterboxy, kontenery, jak również pojemniki blaszane. Jedynie część z nich będzie użyteczna, gdy chodzi o towary o sporej masie.
Jednostki ładunkowe dla towarów o dużej masie
Towary o dużej masie muszą być magazynowane i przemieszczane z wykorzystaniem rozwiązań dostosowanych do dużych obciążeń. Ze sporym ciężarem dobrze poradzą sobie klasyczne palety, a także skrzynie oraz pojemniki blaszane. W przypadku palet drewnianych ograniczeniem będzie brak możliwości unieruchomienia ładunku tak, by w czasie przemieszczania nie pojawiało się ryzyko, że może on spaść z jej powierzchni ładunkowej. Problemów takich nie nastręczają skrzynie, jednak w tym przypadku warto pamiętać o ich podatności na wilgoć oraz ograniczonej użyteczności w sytuacji, gdy potrzebny jest łatwy dostęp do zawartości. Kłopotów tych nie będzie, jeżeli skorzysta się z pojemników blaszanych – są one w stanie utrzymać zawartość za sprawą solidnych burt wykonanych z blachy spawanej do konstrukcji z profili i gwarantują swobodny dostęp do zawartości, a także możliwość sztaplowania.
Co oferują pojemniki blaszane?
Metalowe pojemniki blaszane mają powierzchnię ładunkową odpowiadającą rozmiarom palety euro tj. 1200 x 800 mm. Wyposażono je 3 stałe burty zabezpieczające towar przed wypadnięciem, mające wysokość 500 mm, a także jedną burtę uchylną. Dostępne są wersje, w których jest ona dzielona na dolną część stałą oraz uchylną górną. Co ważne, pojemniki są zrobione z blachy stalowej zabezpieczonej przed korozją. Przystosowano je również do obsługi z użyciem wózka widłowego. Rant na burtach pozwala na piętrowanie pojemników.