Czym charakteryzują się pojemniki siatkowe zgodne z normą UIC?
- Szczegóły
Przewóz towarów i ich składowanie wiąże się z koniecznością wykorzystania dopasowanych do ich charakterystyki urządzeń transportowych. W przypadku przedmiotów, które nie są umieszczane w opakowaniach jednostkowych, bądź nie gwarantują one odpowiedniej ochrony przed zgnieceniem i uszkodzeniem, używa się często pojemników siatkowych nazywanych Gitterboxami. Mają znormalizowane wymiary oraz są produkowane na podstawie specjalnie udzielanej licencji. Przekonajmy się, czym się charakteryzują i sprawdźmy, jakie są ich oznaczenia.
Jaka jest konstrukcja pojemników siatkowych?
Pojemniki siatkowe typu Gitterbox są wykonywane zgodnie z normą UIC 435-3 Międzynarodowego Związku Kolei (Union Internationale des Chemins de fer) i nieobowiązującą już niemiecką normą DIN 15155 oraz w przypadku UIC-1 uznane przez EPAL (European Pallet Association) i włączone do europejskiego pool-u paletowego, przez co mogą być stosowane wymiennie. Pojemniki siatkowe tego rodzaju mają wymiary zewnętrzne 1240 mm długości na 835 mm szerokości i 970 mm wysokości, a ich przestrzeń ładunkowa to sześcian mający 800 x 1200 x 800 mm. Ich konstrukcja to sześcienna stalowa rama z kątowników ze ścianami wykonanymi ze zgrzewanej siatki metalowej. W jej dolnej części znajdują się cztery metalowe podstawki, rozmieszczone tak, całość mogła być transportowana z użyciem wózka widłowego. W górnej części ulokowane są natomiast kątowniki ustawione tak, by możliwe było sztaplowanie Gitterboxów. Obciążenie maksymalne wynosi 6000 kg, natomiast nośność 1500 kg. W przedniej części pojemnika są umieszczone dwie uchylne poziomo klapy, które ułatwiają załadunek. Podłogę pojemnika tworzą cztery deski ułożone na metalowych wspornikach. Waga Gitterboxa to 70 kg.
Oznaczenia Gitterboxów
Każdy Gitterbox wprowadzony do europejskiego pool-u paletowego ma tabliczkę, na której znajduje się wytłoczony znak EPAL umieszczony w owalu, nadrukowany numer wyrobu i uwidoczniona pieczęć EPAL. Poza nimi znajdują się wytłoczone dane na temat masy (tara), maksymalnej nośności, a także obciążalności i pojemności w metrach sześciennych, jak również numer licencji producenta oraz jego nazwa i rok produkcji.