Czy pojemniki techniczno-magazynowe opłaca się naprawiać?
- Szczegóły
Sprawne funkcjonowanie logistyki oznacza konieczność korzystania z różnych typów opakowań transportowych, które oferują możliwość zabezpieczenia ładunku podczas jego przewozu i składowania. W zależności od specyfiki wyrobów używane są rozmaite ich rodzaje – od pojemników siatkowych aż po pojemniki wykonane z blachy, stosowane zwykle do przemieszczania wyrobów drobnych np. elementów złącznych i niewielkich części. Podczas eksploatacji opakowań transportowych zachodzi normalny proces ich zużycia. Ponieważ każdorazowa wymiana oznaczałaby wysokie koszty, często wybieraną opcją są remonty pojemników techniczno-magazynowych. Przekonajmy się, czym są pojemniki tego rodzaju oraz sprawdźmy, uszkodzenia chodzą tu w grę i jak można je usuwać.
Czym wyróżniają się pojemniki techniczno-magazynowe
Pojemniki techniczno-magazynowe to kategoria, która obejmuje opakowania transportowe w standardowym rozmiarze odpowiadającym europalecie, a więc o powierzchni ładunkowej mającej 1200 x 800 mm. Są wykonane z blachy stalowej zabezpieczonej przed korozją i lakierowanej na kolor szary. Posiadają burty zabezpieczające zawartość przed wypadnięciem o wysokości 500 mm, w tym 3 stałe oraz jedną uchylną, która pozwala na sprawny załadunek i wyładunek zawartości. Burta może mieć wysokość równą z pozostałymi i po otwarciu odsłaniać całą wysokość otworu lub być w stosunku do nich obniżona i mieć uchylną jedynie swą górną część. Pojemniki techniczno-magazynowe są wyposażone w metalowe podstawki umożliwiające obsługę z użyciem wózka widłowego, oferują też możliwość sztaplowania, za sprawą rantu znajdującego się wokół burt, w który łatwo można wstawić pojemnik tworzący kolejną warstwę.
Uszkodzenia pojemników techniczno-magazynowych
Pojemniki techniczno-magazynowe najczęściej ulegają uszkodzeniom mechanicznym, związanym z wgięciem poszczególnych elementów – burt stałych, ich górnego rantu, a także podłogi. Problemem może być uszkodzenie uchwytów, w których osadzona jest burta uchylna oraz jej odkształcenie. Pojemniki w wyniku silnych uderzeń i odsłonięcia powierzchni metalu mogą też ulegać korozji. Metodą naprawy jest zwykle wymiana poszczególnych elementów albo jeżeli to możliwe ich wyprostowanie i późniejsze oczyszczenie ze starej powłoki zabezpieczającej, a następnie ponowne malowanie.